Разкрити факти за зеленчуците

Разкрити факти за зеленчуците

Разкрити факти за зеленчуците

Blog Article

Печенето на фурна, все още си остава подходящ вариант за готвене на картофи, патладжани и други зеленчуци, които е добре да се приготвят заедно с кожата.

Чудесен източник на хлорофил за организма, който включва почти всички нутриенти, от които се нуждаете. Експерти смятат, че ако включвате в диетата си редовно спанак можете да редуцирате риска от болести на сърцето, на дебелото черво и стомаха, както от артрит и остеопороза.

Тиквичките съдържат каротеноиди, витамини А и С, калий, магнезий и фибри.

Проучване в Съединените щати показва, че плодовете и зеленчуците, особено листните зеленчуци, са свързани с около половината стомашно-чревни инфекции от норовируси. Тези храни често се консумират сурови и могат да бъдат заразени при приготвянето им.

Те са важни за регулирането на функциите на тялото. Диетолозите препоръчват да се ядат зеленчуците сурови, но не всички могат да се консумират без обработка. Това е добре да се знае.

Изпечен на скара или на тиган, полят с ароматен чесново-млечен сос – традиционно ястие за пролетната българска трапеза. Освен че има още десетки вкусни кулинарни разновидности (кьопоолу, рататуй, тюрлю гювеч и т.н), „синият домат“ предлага витамини, минерали и футонутриенти като флавоноиди и насунин с ясно изразен антиоксидантен ефект.

Това зеленолистно оглавява класацията като един от най-богатите на хранителни вещества зеленчуци.

Какво се случва със зеленчуците, при топлинната обработка?

Колкото повече се промени цветът на зеленчуците по време на готвене, толкова повече витамини си губят от тях. Ако приготвяте бульон обаче, оцветяването на водата от съдържащите се в ястието зеленчуци е добър знак, тъй като в бульона са преминали витамините и минералите от зеленчуците.

Те обикновено се гарнират със зеленчуци, като ямс, репички, зелен лук и чесън.

Голяма вкусотия! Децата хапваха само картофите, но с неприкрито удоволствие! Още една рецепта, която отива в графа „любими“. Благодаря!

безмесни с картофи ⋅ безмесни с ориз ⋅ безмесни с чушки ⋅ безмесни със зеле ⋅ безмесни с кисело зеле ⋅ безмесни с карфиол и броколи ⋅ безмесни с тиквички ⋅ безмесни с патладжани ⋅ безмесни с лук ⋅ безмесни с гъби ⋅ безмесни с боб (зрял фасул) ⋅ безмесни със зелен фасул ⋅ безмесни с леща ⋅ безмесни с грах ⋅ безмесни с нахут ⋅ безмесни със спанак ⋅ безмесни с коприва ⋅ безмесни с лапад ⋅ зеленчуци безмесни със смесени зеленчуци ⋅ други безмесни ястия

Някои зеленчуци преди да бъдат гриловани се нуждаят от бланширане, което ще ги направи още по-вкусни и ще запази цвета им.

Може да приготвите всякакви зеленчуци на скара. Разнообразието е голямо.

Report this page